MOGU, HOĆU, ZNAM I UMIJEM
-poticanje samostalnosti i samopouzdanja kod djece-
Ono što svaki roditelj, ali i vrtić kao odgojno – obrazovna ustanova želi postići je dijete koje je samopouzdano i samostalno s razvijenim osjećajem za sigurnost, spremno suočavati se s različitim novim životnim situacijama.
Kroz stručnu se literaturu učestalo naglašava važnost poticanja djece na samostalno djelovanje odnosno pružanja podrške djetetu u njegovoj želji i potrebi da samo nešto napravi, istraži, djeluje. Neizgrađen osjećaj samostalnosti, samopouzdanja i spremnosti da se upusti u nove situacije, može kasnije imati za posljedicu i neprilagođavanje uvjetima života i rada, konflikte sa sredinom, odbacivanje, povlačenje u sebe, jednom riječju asocijalnu ličnost.
Svaka razvojna dob nosi sa sobom nove aspekte samostalnosti koje treba poticati nagradama i pohvalama pružajući uz to adekvatnu pomoć i objašnjenja.
Kako se iz navedenog i vidi samostalnost je usko vezana uz socijalizaciju, uspješnost i snalažljivost u radu, odnose s drugim ljudima itd.
Nakon uloženog napora i nakon što je samo nešto napravilo, dijete će se osjećati kompetentnije i zadovoljnije. Bit će svjesno da je to samostalno obavilo, a ne da je to proizvod rada njegovih roditelja, teta, odraslih. To će mu, opet, uliti dodatno samopouzdanje i odvažnost da se upusti u nove kreativne poduhvate.
ŠTO VEĆ SVE MOGU SAMI?
· Samostalno se obući i svući
· Sami se obuti i izuti
· Oprati ruke
· Sami ići na wc
· Sami koristiti žlicu i vilicu te samostalno jesti
· Spremiti tanjur iza sebe
· Mogu pospremiti za sobom igračke, cipele, papuče …
….. i još puno, puno, puno toga ….
KAKO RODITELJ MOŽE POTICATI SAMOSTALNOST?
· Poduprite djetetove pokušaje – frustrira ga nešto u čemu ne uspijeva, budite mu pomoć i podrška.
· Razlomite probleme – naučite dijete problem podijeliti na manje korake
· Urediti uspjeh – pobrinite se da dijete doživi uspjeh dajući mu zadatak za koji ste sigurni da ga može uspješno riješiti, pogotovo nakon niza neuspjeha.
· Budite samostalan roditelj – dijete mora vidjeti i vaše uspjehe. Objasnite mu kako se nosite s izazovima i problemima .
· Ponudite mu ideje za nova rješenja – jedna vaša ideja može potaknuti niz njegovih prijedloga. .
· Dozvolite mu da samo pokušava, ne činite sve umjesto njega !!!!!!
Samostalnost i samopouzdanje se razvija i kroz druženje s vršnjacima, stoga je važno naučiti dijete važnim društvenim vještinama dijeljenja, razmjenjivanja i poštivanja pravila kako bi druženje s drugom djecom bilo užitak, a ne sukob. Samostalnija djeca te ona sa razvijenijim socijalnim vještinama bolje su prihvaćena od vršnjaka što stvara podlogu za daljnji razvoj samopouzdanja, a time i samostalnosti.
· Pomognite djetetu da kod kuće vježba dijeliti s drugima– sa braćom i sestrama dijeljenje igračaka, slatkiša…; igrajte igre koje potiču izmjenjivanje to će ga potaknuti da bude društvenije s prijateljima.
· Razriješite nesuglasice – smirite situaciju u kojoj se svađa s prijateljem i potaknite ga na nastavak zajedničke igre.
· Pokušajte se ne razljutiti kada se svađa s drugom djecom– umjesto ljutnje pokažite mu kako se može drugačije ponašati i izbjeći svađu.
· Razgovarajte s djetetom o iskustvima s vršnjacima – poslušajte, ali i posavjetujte ga ako je potrebno
· Objasnite djetetu praktične posljedice njegovog agresivnog ponašanja
· Budite jasni i dosljedni u svojim odgojnim porukama i postupcima
· I na kraju – budite primjer
Pripremila Anđela Lukač, psiholog